About Institute

Administration

Academics

Departments

R & D

T & P

Students

Admission 2021-2022

Admission

Alumni

IQAC

Facilities

More..

WELCOME! ELECTRONICS AND TELECOMM. ENGINEERING

Achievements

Mr. Hrishikesh Rajesh Sarode (Systems Engineer at INFOSYS LIMITED MYSORE, India)
Mr. Hrishikesh Rajesh Sarode (2019-20) has been placed as a Systems Engineer from INFOSYS Limited Mysore, India.

Sant Gadge Baba Amravati University Rank Holder 2020-21
We congratulate our students, Miss. Akhata Prakash Zate, Miss Pooja Chaudhari & Miss. Priti Raut for being ranked First and Miss Trupti Raut for being ranked Fifth in Sant Gadge Baba Amravati University Exam held in 2020-21.

Miss. Rozina Nasir Anwar Khan (7th Topper from SGBAU University, Amravati) (2019-20)
Ms. Rozina A. Khan (2019-20) secured 7th position in SGBAU Amravati University topper list. She has been placed as an Assistant System Engineering at TATA Consultancy, Pune, India.

International Conference at Dubai, United Arab Emirates.
Ms. Brahmi Rathod from Electronics and Telecommunication Engineering Department (2019-20) attended the International Conference on Recent Advances in Science, Technology and Engineering held in Dubai, United Arab Emirates on 26th-27 February, 2020. She presented a paper entitled “A Survey on Applications and Techniques used in Agriculture Biotechnology”.

Ms. Monali Bondre (Functional Test Engineer at AMDOCS, Pune, India)
Ms. Monali Bondre (2020-21) has been placed as a Functional Test Engineer at AMDOCS, Pune, India.

We congratulate our student, Miss. Akhata Prakash Zate for being ranked First and Receiving Two University Gold Medals (1. Late J. H. Raisoni Gold Medal & 2. Freedom Fighter Jawaharlal Darda Gold Medal) at 38th Annual Convocation held at Sant Gadge Baba Amravati University, Amravati.
Ms. Akshata Zate (2020-21) has been placed as a Trainee in Grade T0/T1 in European based company Atos Global IT Solutions and Service Pvt. limited, Pune, India.

3rd Prize for Innovative Project
3rd Prize for Innovative Project on Automated Bus Monitoring System at 3rd Innovators and Industry Meet at IETE Headquarters, New Delhi.

University Colour Coat Holder Sport
Selected for University Colour Coat Holder in Inter University SGBAU Amravati in Football

1st position in V & VI Semester University Exams.
Ms. Indrasheel Kaur Nanare, scored highest marks in 08 subjects DIC, ITM, DC, CS, DCN, EDC-II, PE, CSE.

2nt position in VI Semester University Exams.
Ms. Shreeyanti J. Kale, scored highest marks in the subject Linear Integrated

3rd position in VI Semester University Exams
Ms. Nikita S. Morey , secure 3rd position in VI Semester University Exams

2nd position in V Semester University Exams.
Ms. Ruchika V. Ninghot, scored highest marks in the subject Communication Engineering-II (CE-II).

3rd position in V Semester University Exams.
Ms. Swapneet Oberoi, scored highest marks in the subject Air Pollution

Topper in subject Digital Communication (DC) of VI Semester in University Exam.
Ms. Bhagyashri R. Panchwani, topped in subject Digital Communication (DC) of VI Semester in University Exam.

Topper in subject Renewable Energy Sources (RES) of VI Semester University Exam.
Mr. Nikhil Chaudhari , topped in subject Renewable Energy Sources (RES) of VI Semester University Exam.

Topper in the subject Electronic Devices & Circuits (EDC-II) of VI Semester University Exam.
Ms. Sakshi Ladkhedkar, topped in the subject Electronic Devices & Circuits (EDC-II) of VI Semester University Exam.

1st position in class in First Year University Exams.
Ms. Akshata Zate, scored highest marks in the subjects Mathematics-I, Engineering Drawing, Computer Programming and Physics.

2nd position in class in First Year University Exams.
Ms. Pooja Chaudhari, scored highest marks in the subjects Mathematics-I, Engineering Mechanics and Electrical Engineering.

3rd position in class in First Year University Exams.
Ms. Priti Raut, scored highest marks in the subject Chemistry.

1st position in III & IV Semester University Exams.
Ms. Rozina A. Khan, scored highest marks in the subjects M-III, EDC, S&S, NA, DE & CE-I.

2nd position in III Semester University Exam-Winter-2017.
Mr. Hrishikesh Sarode, scored highest marks in the subject Electromagnetic Fields (EMF).

2nd position in IV Semester University Exams.
Ms. Pornima P. Khasale, scored highest marks in the subjects Analog

Miss Swati Anil Kamble (Programmer Analyst Trainee at Cognizant Technology Solutions India)
Miss Swati Anil Kamble (2020-21) has been placed as a Programmer Analyst Trainee at Cognizant Technology Solutions India.

Ms. Trupti Prakash Raut (Assistant System Engineer at Tata Consultancy Services Limited (TCSL) Pune, India)
Ms. Trupti Prakash Raut (2020-21) has been placed as an Assistant System Engineer in Tata Consultancy Services Limited (TCSL) Pune, India.

Miss Simran Nasir Khan (Programmer Analyst Trainee at Cognizant Technology Solutions India)
Miss Simran Nasir Khan (2020-21) has been placed as a Programmer Analyst Trainee at Cognizant Technology Solutions India.

Mr. Akshay Belkhede (System Engineering at TATA Consultancy, Pune, India)
Mr. Akshay Belkhede (2017-18) has been placed as a System Engineering at TATA Consultancy, Pune, India.

Highlighting JDIET

Gallery

Copyrights © JDIET. All rights reserved.